Зустріч курсантів з режисером-постановником Вадимом Костроменко.Курсанти Військової академії (м. Одеса), яку очолює ТВО начальника генерал-майор Анатолій Миколайович Сиротенко напередодні свята 9 Травня побували на творчій зустрічі з заслуженим діячем мистецтв України, кінооператором, режисером-постановником Одеської кіностудії Вадимом Васильовичем Костроменко. Зараз йому 78 років. Це – людина-легенда, чия діяльність в кінематографі налічує п’ятдесят п’ять років. Він робить все необхідне, аби зберегти пам’ять про радянське минуле в Одеській кіностудії: проводить екскурсії, друкує книги, веде телепередачі, зустрічається з військовими. Він знає те, чого не знають навіть кіномани, йому пощастило працювати на одному знімальному майданчику з багатьма відомими режисерами і артистами.

Зустріч курсантів з режисером-постановником Вадимом Костроменко.Представляючи майбутнім офіцерам відомого одесита інструктор культурно-художнього відділу 59 будинку офіцерів Тамара Петрівна Микитась привітала курсантів із святом Перемоги і побажала їм приємного спілкування та перегляду.

Свій виступ Вадим Васильович розпочав з розповіді всім присутнім, що перше кіно з’явилося в Одесі, а всесвітній кінематограф виник не де-небудь в Голівуді, а саме в Одесі. Просто брати Люм’єри виявилися хитрішими. Одеський інженер Йосип Андрійович Тимченко винайшов перший в світі кіноапарат. Саме в Одесі розташовувалася найпотужніша в царській Росії перша кінофабрика, був знятий кращий фільм всіх часів і народів – "Броненосець Потьомкін", відкрила свій блискучий талант «королева німого екрану» Віра Холодна, розпочали свою кар’єру метри вітчизняного кіно: Олександр Довженко, Василь Шукшин, Петро Тодоровський, Володимир Висоцький, Станіслав Говорухін, Кіра Муратова та багато інших. На одеській кіностудії були зняті популярні художні фільми різних періодів: «Весна на Зарічній вулиці», «Астенічний синдром», «Вертикаль», «Місце зустрічі змінити не можна», «Звенигора», «Чародії», «Спрага».

Кінострічка "Спрага" (1959)Про цей останній кінофільм Вадим Васильович розповів більш детально. Цією стрічкою він дебютував у кінематографі. В музеї, де зараз він працює, є дивовижний документ – карточка на воду. Її видавали у 1941 році, коли Одеса була в оточенні. Фашисти захопили село Біляївку, де знаходилась насосна станція, яка забезпечувала місто дністровською водою. Видача води одеситам була дозована. Для того, щоб відбити станцію, була сформована спеціальна група матросів, яка повинна була проникнути в тил ворога, включити подачу води і якийсь час утримувати позиції.

Змучені обличчя, відра, бідони і тази – люди стоять в черзі за водою. Так розпочинається фільм «Спрага», який був знятий на Одеській кіностудії в 1959 році. Через 14 років після війни місто ще не було відбудовано повністю, і всі зйомки в місті були справжніми.

Зустріч курсантів з режисером-постановником Вадимом Костроменко.Курсанти академії уважно прислуховувались до кожного слова Вадима Васильовича, який поступово інтригував присутніх: "...Так, десь була артезіанська свердловина, десь були криниці у дворах, але на все місто і на армію цього було недостатньо, було поставлено завдання: будь-якою ціною, хоча б на деякий час дати місту воду, щоб зробити запаси. Це завдання повинні були виконати морські піхотинці."

Далі він розповів, що на одному із всесоюзних кінофестивалів Петро Юхимович Тодоровський одержав премію за фільм, за операторську роботу. Всі зйомки проводилися не в Біляївці, а в Одесі на старій водокачці, яка розташована по вулиці Водопровідній. Цікаво зазначити, що декілька епізодів в цьому кінофільмі знімав Вадим Васильович Костроменко.

Завдяки відомому кінооператору, режисеру-постановнику курсанти дізнались, що цей кінофільм є одним із перших, в якому знявся В’ячеслав Тихонов, одягнутий в німецьку військову форму. Його герой-розвідник Олег Безбородько, як і всі учасники операції, загинули.

avtograf-smallВадим Костроменко також розповів про героя-розвідника Григорія Михайловича Поженяна – автора сценарію кінофільму «Спрага». Саме він з групою розвідників пробився до водонапірної башти, знищив фашистську охорону і «напоїв місто». Йому і двом бійцям пощастило – вони прорвалися через оточення і залишились живими, а всі інші потрапили в полон і були розстріляні.

Перед показом кінострічки курсанти привітали відомого оператора, режисера-постановника з наступаючим святом і подарували букет квітів, а Тамара Петрівна вручила пам’ятну адресу. По завершенню зустрічі Вадим Васильович залишив їм автограф.

Григорій Михайлович ПоженянГригорій Михайлович Поженян (20.09.1922 – 20.09.2005) – відомий російський поет, письменник, сценарист, режисер, двічі лауреат Державної премії Росії.

...Президент Росії нагородив Г.М. Поженяна орденом «За заслуги перед Отечеством», один із самих почесних, який носиться на перекинутій через шию стрічці.

Нагороджений: двома орденами "Отечественной войны" I ступені, двома орденами "Красной звезды", орденом "Боевого Красного знамени", орденом "За заслуги перед Отечеством" III ступені, орденом "Знак почёта". Безліч медалей: "За Одессу", "За Севастополь", "За Кавказ", "За Белград", "За Заполярье", "За боевые заслуги"... Двічі представлявся до "Героя Радянського Союзу"... Видано 30 книг, 50 пісень...